  • Autonics E40HB10-2000-6-L-5 Hollow Shaft Encoder
E40HB10-2000-6-L-5 Authorised Distributor, Dealer, Supplier offers Best Price in India
Product Features
  • Brand : Autonics
  • Model : E40HB10-2000-6-L-5
  • Shaft inner diameter : Ø10mm
  • Max. response frequency : 300kHz
  • Max. allowable revolution : 5000rpm
  • Starting torque : Max. 50gf.cm(max. 0.0049N.m)
  • Resolution : 2000P/R
  • Control output : Totem pole
  • Power supply : 5VDC±5%(ripple P-P: max. 5%)
  • Connection type : Radial cable type
  • Protection structure : IP50
Product Description
E40HB10-2000-6-L-5 Autonics Hollow Shaft Encoder, Shaft inner diameter : Ø10mm, Max. response frequency : 300kHz, Max. allowable revolution : 5000rpm, Starting torque : Max. 50gf.cm(max. 0.0049N.m), Resolution : 2000P/R, Control output : Totem pole, Power supply : 5VDC±5%(ripple P-P: max. 5%), Connection type : Radial cable type, Protection structure : IP50